Gubitak kose nije problem koji pogađa samo mušku populaciju, a procenat žena koje u određenom životnom dobu počinju da gube kosu (volumen ili u potpunosti) je mnogo veći nego što se smatra.
Ovo je 7 faktora koji, pored genetskih predispozicija, mogu uticati na to:
- Česte i nagle promene klimatskih uslova, kao što je odlazak na more. Da, kosa brže raste leti, ali ovaj šok za organizam se odnosi i na dlaku. Ipak, to je moguće regulisati ishranom i to unosom gvožđa, proteina i zdravih masti.
- Isuviše često (više od 4 puta nedeljno) nošenje gumica za kosu zbog kojih je dlaka zategnuta i samim tim pod velikim pritiskom.
- Prečesto izlaganje kose ekstremnim tretmanima kao što je feniranje ili upotreba hemikalija, pa čak i onih koji su zdravi za kosu (kao, na primer, keratin). Sve to može, ukoliko su tretmani intenzivirani, oštetiti folikul.
- Nedovoljno masiranje kože glave prilikom šamponiranja kose.
- Konstantan stres ili bilo koji preterani vid fizičkog ili psihičkog napora šalje signal našem organizmu da luči kortizol koji utiče na pojačano opadanje kose.
- Izbegavanje upotrebe regeneratora isto deluje na kožu glave (a time i na folikul i sam kvalitet dlake) kao i smanjena (ili nikakva) upotreba sredstava za čišćenje lica na kvalitet kože.
- Pogrešan izbor jastučnice, takođe, može da utiče na trenje, a samim tim pramenovi kose postaju tanki i krhki. Kako pamuk apsorbuje vlažnost iz kose, te je tako čini suvom i lako lomljivom, preporučljivo je pamučnu jastučnicu zameniti svilenom ili satenskom jer su sačinjene od velikog broja vlakana.