Jedna od najvažnijih stvari koja vam je neophodna kada tražite posao je savršen CV. Na kraju krajeva, ako vaša biografija ne prođe dobro ocenjivanje, gubi se šansa da se nađete na razgovoru i licem u lice potencijalnom poslodavcu pokažete da ste prava osoba za taj posao. [tweetherder]Ovo su najčešće greške koji mnogi od nas prave kada pišu CV[/tweetherder] i koje momentalno morate ukloniti iz svoje radne biografije.
1. Informacije o osnovnoj i srednjoj školi
Ako ste završili fakultet, obično ne morate da dajete obrazloženje u koju ste srednju i osnovnu školu išli, naročito ako ste odavno maturirali.
2. Nizak prosek
Ako vam poslodavac to ne traži, nema potrebe uneti podatke o proseku ocena koji ste ostvarili tokom studiranja, naročito ako je bio nizak.
3. Pasivni govor
Pisanje rečenica poput ‘upoznat sa’ (nekom veštinom) ili ‘naučio kako da’ (neka veština) je nepotrebno. Odmah morate preći na stvar i obrazložiti svoje kvalitete kako bi delovalo kao da imate više iskustva, umesto da odajete utisak početnika.
4. Fotografije
Ukoliko nije drugačije navedeno u konkursu za posao, izostavite fotografiju u svom CV-ju. Ne treba da sude o vama na osnovu izgleda, i zato će delovati neprofesionalno ako stavite svoj portret pored ličnih podataka u biografiji.
5. Niz kratkoročnih poslova
Ako te imali niz poslova na kojima se niste dugo zadržali, dobra je ideja uopšte ih ne pominjati. Ne želite da vam CV deluje nezgrapno, a ni da poslodavca pomisli da ne možete da se skrasite u mestu. Izuzeci su ako ste radili poslove na nekom zaista prestižnom mestu, što vas može učiniti boljim kandidatom za određenu poziciju ili ako ste dugo bili nezaposleni, pa nemate šta drugo da stavite u biografiju. Ali, i kod ovih slučajeva morate biti oprezni o tome šta unosite, a šta izostavljate.
6. Objektivne izjave
Retko kada će vam objektivno mišljenje pomoći, čak će vam više naškoditi, zato ih je najbolje ne stavljati u CV. Uz to je i prilično teško napisati dobru objektivnu izjavu. Ipak vi kompaniji ne morate da kažete šta vi očekujete i koja su vaša viđenja, kada oni nisu tu da bi vam pomogli da ostvarite svoje ciljeve.
7. Neke očigledne osobine
Dobro poznavanje rada na računaru, Microsoft Worda na primer, je opšte poznato. Zato ovakve osobine nemojte ni stavljati u deo sa veštinama i umesto njih unestite neke manje zastupljene sposobnosti koje posedujete.
8. Bilo koja diskiminišuća informacija
Nemojte olako odavati neke stvari o sebi. Na primer, nemojte pominjati versku pripadnost, socijani status ili političko opredeljenje u svom rezimeu, osim ako to nije bitno za kompanju za koju konkurišete ili odražava vas kao radnika. Čitaoci vašeg CV-ja mogu unapred, bez prethodnog upoznavanja, steći nepovoljan utisak o vama na osnovu organizacija kojima pripadate, zato oprezno sa podacima koje unosite. Najbolje je, u većini slučajeva, stvari ostaviti neutralnim. Naravno, vi verovatno ne bi ste ni želeli da radite za neku organizaciju sa čijim se ubeđenjima ne slažete, tako da je na vama odluka da li ćete sa potencijalnim poslodavcima podeliti lične imformacije ili ne.
9. Višak strana
Osnovno pravilo za dobar CV je da sve stane na jednu stranu. Dve strane su neki maksimum i to samo u slučajevima kada konkurišete za mesto na viskoj poziciji. Konciznost u pisanju će vam pomoći da ubacite sve one neophodne osobine, a izostavite one irelevantne.
Naravno, uvek postoje i neki izuzeci za gore navedena pravila. Na primer, mnogo ljudi učestvuje u nekim kampanjama ili obavlja volonterski posao, a to su isustva koja im umnogome mogu pomoći prilikom zapošljavanja. Uvek jasno sagledajte situaciju i konsultujte se sa ljudima koji imaju više iskustva kako bi došli do rešenja koje vama najviše odgovara. I srećno sa pronalaženjem posla iz snova – sigurni smo da ga zaslužujete i da ćete uz dobar CV do njega i doći.