Smršajte i osećajte se fantastično uz pomoć ovih jesenjih namirnica

Autumn-food

Juče je i zvanično počela jesen, a sa njom nam stiže i mnogo zdravih namirnica. Završena je sezona lubenica, malina, kupina i breskvi, i prvo što nam pada na pamet kada pomislimo na početak oktobra su jabuke i bundeve. Upravo one, ali i mnoge drugi prirodni proizvodi, pomoći će vam da i u kišnim i tmurnim jesenjim danima jedete zdravu ali veoma ukusnu hranu. Bilo da kuvate kompot, pravite pitu ili ih jedete sveže, [tweetherder]ovih 13 jesenjih namirnica će vam pomoći u gubitku kilograma, a da pritom ne osetite glad.[/tweetherder]

Jabuke

jabuke

One su s pravom na prvom mestu jesenje ishrane. Ima ih toliko različitih sorti, ali sve su veoma bogate vlaknima i izuzetno hrahljive. Mogu se koristiti za skoro sve  – od napitaka do glavnog jela. Sa malo kalorija, a bogate vitaminima i mineralima, jabuke regulišu nivo šećera u krvi i smanjuju glad i želju za nezdravim slatkišima. Takođe, zbog svog niskog sadržaja soli sprečavaju taloženje vode u organizmu. Kako i sama poslovica kaže – jedna jabuka na dan, lekar iz kuće van!

Bundeva

tikva-1

Bundeva nije samo odlična kao dekoracija za Noć veštica, već je i prava poslastica, koja vam pritom i pomaže u gubitku kilograma. Malo kalorija, ali mnogo vlakana, vitamina i minerala koji se u njoj nalaze čine bundevu veoma jakim antioksidantom. Možete uživati u  svežoj ili pečenoj, ona zadržava svoja hranljiva svojstva. Takođe je uz dodatak cimeta, oraščića, vanile i nekoliko svežih badema izmiksana u bledneru odličan obrok za zdrav početak dana. A tu su i semenke iz bundeve, golica, koja su takođe neverovatno hranljive i prepune gvožđa, cinka, kalijuma, cinka, amino kiselina i mnogih drugih minerala koji jačaju organizam i ubrzavaju metabolizam. Zato pravac na pijacu po veliku bundevu.

Kruške

kruske

Bogate su vlaknima, koja regulišu digestivni sistem, a zbog pektina u njima imaćete osećaj sitosti, kažu stručnjaci. Jedna kruška ima samo oko 100 kalorija, pa je ovo slasno voće odlično kao užina, ali i kao glavno jelo ili dezert.

Nar

nar

Nar je veoma hranljivo voće i odličan izvor vlakana koja smanjuju nivo šećera u krvi. Jedna šoljica nara sadrži 150 kalorija i veoma je bogata vitaminima C i K, folnom kiselinom i kalijumom. Od ovog bobičastog voća se često pravi sok, ali uzmite svež, rastvorite ga i uživajte u zdravoj i hranljivoj užini ili ih ga polsužite uz palačinke.

Prokelj

prokelj

Jedan komad prokelja ima samo 10 kalorija, pola grama vlakana i pola grama proteina, i prave su male, hranljive bombice, koje vas dugo mogu odražati sitim. Nemojte ih samo uništavati kuvanjem sa pančetom ili maslacem. Možete ih jednostavno propržiti na malsinovom ulju, sa malo belog luka, soli i bibera, ili od njih napraviti čips – odvojite male listiće prokelja, pospite malo maslinovog ulja i začina i grilujte ih dok ne postanu hrskavi.

Karfiol

karfiol

Ovo je pravo jesenje povrće puno vitanimom C, a sadrži dva grama vlakana na pola šoljice. Zato je veoma bitno u zdravoj isharani i gubljenju kilograma. Možete umesto pirea od krompira ispasirati kuvani karfiol i dobiti ukusan dodatak jelu uz samo četvrtinu kalorija koje bi onako pojeli.

Paškanat

paskanat

Dijete koje vas ostavljaju gladnima nisu zrave i delotvorne, kažu stručnjaci. Kuvani paškanat ima oko 3 grama vlakana na pola šolje, koja vam pomažu da ostanete siti duže vreme. Ovo povrće sadrži i skrob, pa se preporučuje da njime zamenite ostale namirinice iz te grupe, poput hleba i pirinča.

Kesten

kesten

Kesten sadrži četiri grama vlakana po porciji, uz samo delić masti u odnosu na druge orašaste plodove. Takođe sadrže i veći nivo skroba, koji vas čini sitim. Snižavaju holesterol, bore se se protiv kancera i kontrolišu krvni pritisak, a to su samo neke od brojnih prednosti. Naravno tu je i miris pečenog kestena koji počinje da se širi ulicama već sa prvim žutim lišćem i greje nas tokom hladnih dana..

Blitva

blitva

Ova zelena, lisnata supernamirnica je iz iste porodice kao i cvekla i spanać. Zato je veoma bogata proteinima i vlaknima – tri, odnosno četiri grama sadrži jedna šolja kuvane blitve. Jedući ovo provrće povećaćete imunitet, sprečiti nedostatak gvožđa u organizmu i držati krvni pritisak pod kontrolom. Možete ga jesti uz pastu, dodati uz jutarnji omlet ili poslužiti uz grilovanu ribu.

Dunje

dunje-2

Ovo voće, srodno jabukama i kruškama, prepuno je vitamina C, dijetalnih vlakana, antioksidanata i pektina, koji pozitivno utiče na sistem za varenje. Zbog svog kislekastog ukusa, ne želite da ih jedete direktno sa drveta, ali su odlične u džemovima, marmeladama i slatku, ili kao dodatak piti od jabuka.

Ribizle

ribizle-1

Jedna polovina šoljice ribizli je odličan izvor vlakana, a ima samo 25 kalorija.Takođe su pune i polifenola i flavonoida koji pozitivno utiču na rad srca i imuni sistem. Ribizle mogu biti izvanredan dodatak mafnima, palačinkama, ali i salatama i mesu.

Kukuruz šećerac

An ear of corn isolated on a white background

Jedan klip kukuruza ima manje od 100 kalorija, a ima tako divan slatkast ukus. Veoma je dobar izvor luteina i zeaksantina, koji su ekstremno važni za zdravlje očiju. Kukuruz takođe sardži i dijetalna vlakna i porteine, koji zajedno stvaraju osećaj sitosti u organizmu. Nemojte mu dodavati maslac, samo malo soli je dovoljno da bi pojačali njegovu slatkoću.

Celer

celery-root-overall-1

Celer je dobar izvor vlakana, vitamina B6, magnezijuma, kalijuma, magnezijuma, vitamina C i fosfora, a kada ga operete i oljuštite, lak je za spramanje i konzumiranje. Dodajte ga supama, salatama, a odlična je zamena za krompir, jer jedna šoljica celera sadrži samo 42 kalorije, u odnosu na 118, koliko ih ima u krompiru.

Izvor: Shape.com
2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.