Mnogo pre nego što su Viktorijini anđeli počeli da šetaju pistom u malim spavaćicama, grudnjacima i podvezicama, ženski veš i njegov izgled bili su više odraz socijalnih i ekonomskih promena u društvu, a ponekad čak i korišćeni za iskazivanje određenih političkih stavova.
Ovaj video, koji su napravili urednici sajta Mode, u kom se pojavljuje model Arianny Celeste, pokazuje [tweetherder]kako je evoluiralo rublje u poslednjih 100 godina[/tweetherder], počevši od 1915.godine, kada se i skromni, zatvoreni prorez smatrao odrazom seksualnog pristupa, pa do današnjih vremena, kada je bukvalno sve dozvoljeno.
U pre-Viktrorijanskom dobu žene su nosile otvorene proreze na vešu jer su tada samo muškarci imali zašiveno rublje. Iako se danas veš sa prorezom na preponama smatra jednim od najseksualnijih komada odeće, tada je taj stil bio staromodan, pa su žene oko 1915. godine počele da ušivaju procepe i nose rublje sa zatvorenim prorezom, koje se smatralo odrazom seksualne pristupačnosti i slobode.
Iako je njihov oblik sakrivao ženske obline, stil veša koji se nosio 20-ih godina je bio veoma mekan i delikatan, često sa ženstvenim detaljima kao što su čipka ili svila.
Dekadu kasnije korset se ponovo vratio u modu i industrija grudnjaka je procvetala u ovom periodu. 1932. godine S.H. Camp i društvo su veličinu brushaltera povezali sa slovima alfabeta i stvorili sistem mera koji se i danas koristi u mnogim zemljama. Takođe su se pojavili i prvi grudnjaci sa podesivim kompčama, što je uvelo novu revoluciju u njihov izgled, koji se već menjao uvođenjm punjenja korpica. 30-te će ostati upamćene po špicastim korpicama, pa su i gaćice morale da prate figuru i oblik ženskog tela.
Sa 40-im je započeo i Drugi svetski rat, pa su žene morale da se priključe radu u fabrikama i odbace seksi veš. Međutim, tokom ove dekade modni uzori damama su bile seks simboli sa filmskog platna, te su se i obične žene trudile da oponašaju omiljene holivudske dive i u oblačenju, šminkanju, frizuri pa i izgledu donjeg veša. Rublje je bilo krojeno uz telo, neprimetno ispod odeće, a spavaćice su se nosile ispod satenskih ogrtača, često uz papuče sa visokom potpeticom i lepezama od perja.
Deceniju kasnije, žensko rublje je postalo razigranije i dame su se odlučivale za mladalački izgled. Bebi dol setovi za spavanje i spavaćice sa providnim, otovrenim gornjim delom i istovetnim gaćicama su postale sve popularnije. Uz dečačke bokserice, koje su se 50-ih takođe nosile, žene su svojim slatkim, zavodničkim izgledom mamile uzdahe u spavaćoj sobi. U to vreme popularne glumice Marilyn Monroe, Rita Hayworth i Ester Williams su počele da poziraju na fotografijama kao pin-ap devojke i postale prave zavodnice i san mnogih muškaraca, koji su od svojih žena očekivali podjednako seksi izgled kod kuće.
Šezdesete su donele burne političke promene koje su se u velikoj meri odrazile i na modu, pa tako i na izgled ženskog rublja. 1963. godine je objavljena revolucionarna feministička knjiga Betty Friedan Ženska mistika koja je podstakla žene da budu nezavisne. Knjizi se često pripisuje da je započela drugi talas feminizma i tokom ove dekade sve više žena je počelo da radi i koristi kontracepciju. Zato i ne čudi što je rublje 60-ih počelo da prati modu opuštenijih i širokih haljina, te žene nisu više bile sputavane steznicima koji su bili popularni ranijih decenija. Gaćice su postale dublje krojene, a korpe bruseva manje, i to kod onih žena koje su ih uopšte i nosile, jer su mnoge svoje grudnjake spaljivale u znak borbe za jednka prava.
Tokom disko ere, rublje je postalo sofisticiranije i dame su 70-ih birale nežne materijale sa detaljima od čipke. 1977. godine Roy Raymond je osnovao kompaniju Victoria’s secret, pošto se osam godina ranije susreo sa nemogućim izazovom kupovine veša za suprugu u lokalnom supermarketu. Ova kompanije je unela revoluciju u proizvodnju ženskog veša, kreirajući izazovne i seksi komade, ali i rublje za svaki dan.
Bogatstvo i uspeh su bile glavne odlike 80-ih godina pa i ne čudi vrtoglava popularnost tangi. Tada su i neke od najcenjenijih umetnica, poput Cher, na binu izlazile obučene u oskudni veš i visoko sečene trikoe. U to vreme su bili popularni i jednodelni, čipskati bodiji, a dame ih u spavaćoj sobi kombinovale sa upečatljivim komadima zlatnog nakita i natapiranom kosom.
Nekoliko godina kasnije Madonna je veš pretvorila u odeću za svaki dan kada je tokom svoje Blonde Abition turneje nosila šiljaste grudnjake koje je dizajnirao Jean Paul Gaultier. U modnom svetu 90-ih su bili popularni grandž i minimalistički stil, pa su se i reklame za veš, poput onih čuvenih sa Kate Moss i Mark Wahlbergom za Calvin Klein, svodile na golotinju i poziranje u toplesu. Žene su počele da nose korsete od satena u svetlim bojama i podvezice, a 1995. godine film Otkačena plavuša je devojkama pokazao kako da u svoj svakodnavni izgled uključe i natkolenice.
Dekadu kasije senzualni, lepršavi bebi dol je postao popularan, a danas je praktično dozvoljeno sve u pogledu donjeg veša.
Brus i gaćice čak i ne moraju da se slažu, nose se zavodljivi kombinizoni, providne spavaćice i sve ono u čemu se žene osećaju lagodno i slobodno ili zavodljivo.