Louise Delage je bila tipična 25-godišnja Parižanka, koja je, sudeći po njenim fotografijama na Instagramu, jedinom tragu o njoj koji je bio dostupan javnosti, volela da provodi vreme sa prijateljima, jede u popularnim restoranima i boravi u prirodi.
Pored njenih fotografija bili su jednostavni opisi – ‘Uživanje sa prijateljima’, ‘Plesanje’, nekad samo emotikoni, ali su brojni haštagovi dovodili do toga da njene fotke imaju nekoliko stotina lajkova. Najneverovatnije je bilo to što je ova devojka profil na Instagramu otvorila tek 1. avgusta i da je za samo mesec dana imala preko 65. 000 pratilaca.
Ali to što je na megapopularnu društvenu mrežu stigla tako kasno je upravo ono što je Louise razlikovalo od drugih. Instagram ima preko 500 miliona aktivnih korisnika mesečno (od čega je 80% van područja SAD-a), i mnogi od njih, ako ne i većina, su mlade, moderne devojke koje na fotografijama pokazuju svoj (naizgled) savršen život.
Njene fotografije, na kojima pozira sa čašom rozea na plaži, porodična večera uz lubenicu i crveno vino, glamurozni selfi na važnom događaju sa čašom šampanjca u ruci, ne razlikuju se ni po čemu značajnom u moru istih ili sličnih kakve svakodnevno imamo prilike da vidimo na Instagramu.
Međutim, sve je to bilo smišljeno sa jednim ciljem. Delage je 22. septembra postavila svoj poslednji posta – video klip, u kom je otkrila da je nju stvorila reklamna agencija BETC i da je ona zvezda njihove ‘Like my addiction’ (‘Lajkuj moju zavisnost’) kampanje.
U svakom od svojih 150 postova, Delageova, odnosno devojka koja se pretvarala da je Louisa Delage, imala je u ruci alkoholno piće.
Kampanja je napravljena za Addict Aide, organizaciju koja podiže svesnost o štetnosti alkoholizma među mladima. Stéphane Xiberras, kreativni direktor i predsednik agencije BETC, rekao je da su na kraju bili ‘zapanjeni time koliko drugi teško zapažaju zavisnost kod bliskih osoba’.
Lažni Instagram profil je za cilj imao da pokaže da postoje osobe koje možete sresti svakog dana, a za koje nikada ne bi ni posumnjali da su zavisnici. Svakodnevno su postavljane dve do tri fotografije u periodima kada ljudi najviše koriste Instagram – ujutru, oko ručka i kasno uveče. Svaka je propraćena sa 30 haštagova koji su povezani sa fotografijom, kako bi se ona lakše povezala da onima koji koriste društvenu mrežu.
Kreiran je i bot koji je lajkovao i pratio pražljivo odabrane profile u ime Delagneove, dok su kontaktirane uticajne mlade blogerke koje su među svojim pratiocima širile vest o profulu Louise Delage. Kampanje je prema ovim podacima, postigla veliki uspeh, i dobila je medijsku pažnju u celom svetu, te su značajno porasle posete sajtu Addict Aide.
Ali Xiberras je AsFeak sajtu rekao da je ‘poražavajuće to što više Louisinih pratilaca nije primetilo njen ozbiljni problem sa alkoholom’. On takođe kaže da se nada da će kampanja pomoći da se pojača svest o pomaganju ljudima koji se bore sa zavisnošću.