10 finansijskih ciljeva koje morate savladati do 30. godine

Piggy_on_Money

Dvadesete su zabavan period vašeg života, svakako, jer konačno imate slobodu da sami određujete pravila i da uživate u slobodi. Ali veliki deo te nezavisnosti se svodi na mogućnost da sami sebe finansijski izdržavate. Odličan je osećaj kada znate da ste na pravom putu što se novca tiče i pravo je vreme da počnete da radite na svojoj finansijskoj sigurnosti.

[tweetherder]Ovo je 10 finansijskih ciljeva koje morate ostvariti pre nego što napunite 30 godina.[/tweetherder]

1. Fokusirajte se da otplatite sva svoja dugovanja

Ovo se odnosi na sve vaše dugove: studentske kredite, kreditne kartice i rate za automobil. Sve ove obaveze imaju kamate, koje su ponekad veoma visoke. Usresredite se najpre na plaćanje svojih dugova; rate i kamate će pojesti vaša novčana sredstva dok ih u potpunosti ne isplatite.

Vraćanje dugova sa visokom kamatom će doprineti da postavite svoje finansijske ciljeve i lakše počnete da štedite, a i osećaj je odličan kada isplatite poslednju ratu kredita.

2. Napravite mesečni budžet

Štednja i vraćanje dugova ide mnogo lakše kada postavite sebi budžetski plan. Kad budete imali slobodno veče, sednite i zapišite sve svoje prihode i rashode. Ostavite novac sa strane za kiriju, račune, hranu, zabavu, rate kredita i štednju.

Kada ste zapisali sav novac koji ćete potrošiti, primetićete da sada možete da uštedite i bez da previše razmišljate o tome.

3. Prestanite sa impulsivnim trošenjem

Neplanirano trošenje novca će smanjiti vašu ušteđevinu i često predstavlja puko rasipanje para. Pre nego što sebi budete kupili neku stvar, zapitajte se: Da li mi je ovo zaista neophodno? Da li ovo plaćam nedeljnim džeparcem ili ušteđevinom?

Zlatno pravilo je da ako koristete novac sa štednog računa, stvar morate odmah vratiti. A ako je plaćate džeparcem, vratite se sutradan i ako još uvek želite da to nešto kupite, učinite to.

4. Postavite ciljeve u skladu sa vašom karijerom

Verovatno već imate određeni plan kako da unapredite svoju karijeru da bi zarađivali više novca, ali zapisivanje ovih ciljeva vam može pomoći da ih zacementirate i poslužiće vam kao velika motivacija ka njihovom ostvarivanju. Postavite grubu vremensku granicu do kada ćete svoje ambicije ostvariti i imaćete u svakom trenutku uvid koliko ste daleko stigli sa svojim planom.

5. Odreknite se jednog luksuza

Mnogi ljudi imaju barem jedan luksuz ili nešto čime sebe obraduju s svemena na vreme. Pogledajte svoje mesečne rashode i videćete da li postoji neka stvar koja je u principu bespotrebno rasipanje novca.

Na primer, mnogi od nas svakodnevno kupuju ručak ili kafu na poslu, ali ako ih zamenite obrokom od kuće i kafom iz termosa, to će vam uštedeti dosta. A ostala uživanja kojima se prepuštate zadržite i tako ćete nagraditi sebe.

6. Plaćajte račune na vreme

Jedan od najvažnijih finansijskih ciljeva koje morate ostvariti je da plaćate svoje račune na vreme. Neisplaćene obaveze vam mogu doneti loš kreditni rejting, ali se i nagomilavaju i onda ih je još teže otplatiti. Najlakši način je da automatski plaćate svoje obaveze po računima kako nikada ne bi probili rokove.

7. Imajte ušteđevinu za hitne slučajeve u visini šestomesečnih troškova života

To vam se može učiniti kao velika svota novca, ali temeljnom mesečnom štednjom ćete ipak uspeti da sačuvate dovoljno da pokrijete toškove života za period od šest meseci. Kako ne znate šta vam budućnost nosi, manje ćete se brinuti ako znate da imate određenu finansijsku stabilnost bar neko vreme.

Pokušajte da svoju ušteđevinu oročite na računu sa viskom kamatom, kako bi imali što veće koristi od štednje.

8. Štedite za stan

Nije neophodno početi sa štednjom za neku nekretninu već u dvadesetim, ali ako ste otplatili sva dugovanja, to se čini kao pametna ideja. Obezbeđivanje sredstava za stan ili kući iziskuje dosta vremena, pa što pre krenete, ranije ćete se uzdići na imovinskoj lestvici, ako je to nešto što želite.

9. Pametno ulažite

Investiranje je pametan način da uvećate svoju ušteđevinu, ali budite oprezni sa ulaganjima. Potražite najpre savete profesionalaca i neka vam oni budu podrška u svim odlukama koje vremenom donosite.

Zapisujte i beležite svoja i njihova iskustva i to će vam pomoći sa finansijskim odlukama u budućnosti.

10. Počnite da štedite za penziju

Možda vam se štednja za penziju sada čini kao nešto što možete da odložite za desetak godina, odvajanje male količine novca sa strane svakog meseca može načiniti veliku razliku.

To sada ne mora da bude mnogo para, pa pogledajte koliko vam vaš budžet dopušta. Čak i 1000 dinara mesečno će vam pomoći da budete obezbeđeni za budućnost.

Financial_Goals

U principu, naš savet je da pokušate i 5% svoje plate ostavljate sa strane svakog meseca, a kasnije ćete lako odvajati i 20%.

Izvor: Lifehack.org
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.