Trčanje po kiši ili zašto volim proleće

trcanje po kisi
Trčanje po kiši (foto:Funk Dooby/Flickr.com)

 

[tweetherder]Prepala nam se trkačka zajednica jer za ovaj Beogradski maraton najavljuju kišu[/tweetherder]. Kada god je ranije bio dan maratona i 22 stepena, svi sem trkača se vesele. Trkači sumorno gledaju na tih 22 jer znaju da oni u prevodu znače pakao tokom tih 2, 3 sata na stazi. Za maratonce je priča još teža, jer treba pregurati od 3 do 5.

Beogradski maraton održava se u subotu 18. aprila, sve informacije ovde.

Kiša tako, najteže padne onima koji su hteli da istrče trku zadovoljstva. Paradoksalno, jer njima će “najkraće” smetati. Ako ste vi jedan od njih i razmišljate da li da dođete na maraton, ovaj tekst je moj poziv da ostanete čvrste volje i niz praktičnih saveta kako da je lakše pretrčite.

Zašto volim kišu

Postoji mala psihološka barijera u čoveku da izađe na trening po kiši. Valjda nam je to ostalo do pećina  – ako lije, ostani uz vatru. Samim tim, trkači – početnici se jako dugo neće susresti sa njom, jer će propuštati da izađu na stazu i kada rominja, da ne govorim kada pljušti i ne-daj-bože grmi.

Ali onda ćete poželeti da malo ozbiljnije trenirate, imaćete duže treninge i pre ili kasnije – uhvatiće vas na stazi. Ako to bude u proleće/leto – garantujem vam da će, nakon inicijalnog vriska, ta kiša da vam ostane u sećanju po neopisivom osmehu na licu, intenzivnijem doživljaju svakog pokreta, daha, mirisima i zvukovima koji će vas opijati.

Kada nakon kiše utrčimo u toplo, pluća su nam puna života, iz nas isparava čist endorfin i znamo da smo uradili nešto mnogo dobro za sebe.

Tako se trkači zaljubljuju u kišu. Nakon prvog, svaki sledeći put biće lakši, dok ne krenete da izlazite i trčite po pljusku, veselo skakući po baricama.

Kako pametno trčati po kiši

Za početak – ne oblačite se mnogo toplije.

Ako je proleće/leto, nema potrebe za dodatnim šuškavcem ili kabanicom. Samo ćete se živi skuvati u njoj. Funkcionalna majica sa kratkim ili dugim rukavima, šorc ili helanke i eventualno kačket – i spremni ste.

Posebnih patika nema, postoje neopropusne, ali su one namenjene zimi i toplije su. Radije žrtvujte komfor da ne biste prokuvali u njima. Važno je i da patike ne budu sasvim glatkog đona zbog klizanja. Ali svesni smo da retko koji trkač ima patike za sneg, leto, kišu. Uglavnom su to jedne koje vredno rade cele godine. Čarape oblačite sintetičke kao i inače.

 

Sušenje patika

Otpornije su nego što mislite. Kada dođete u stan, napunite ih novinama, da upiju vlagu i stavite blizu izvora toplote. Promenite novine par puta, dok ne budu suve.

Omiljeni aksesoar: vazelin.

Najveći problem sa kišom su zapravo žuljevi. Kada se natopi patika, pristi u vodi oteknu i mnogo ja lakše da se napravi žulj. Preventiva je da svaki temeljno namažete vazelino pre oblačenja čarape.

Isto važi i za svaki šav na majici, prostoru između butina i generalno, vašim problematičnim mestima.

Nekome su to noge – nekome pazuh.

Vazelin leči sve, neće ostaviti fleku ili iziritirati kožu.

 

Zaštite mobilne uređaje

Sada većina ljudi trči sa telefono/mp3 plejerom uz telo. Pametnije je da ih ili stavite u unutrašnji džep ili u kesu pa u džep.

 

Presvlačenje na suvom

Pametno trčanje po kiši znači da je trening napolju, ali zagrevanje/istezanje + presvlačenje unutra. Dok trčite, temperatura tela vam se diže i nećete osetiti hladnoću. Ali čim stanete, ona postaje problem, pogotovu ako ste mokri.

Ponesite suvu presvlaku ako trčite trku ili se presvucite u stanu/kafiću.

 

***************************************

Piše: Tijana Popadić
Tijana voli da trči i da radi ono što voli. Vodi i uređuje sajt trčanje.rs najveću regionalu bazu znanja i motivacije za rekreativne trkače i trkačice.
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.