Masna koža nije nerešiv problem ako se malo potrudite da je pravilno negujete

(foto: weheartit.com)

Zato je koža masna? Otkrivamo vam kako da negujete masnu kožu i kako da izaberete odgovarajuče preparate.

Već ste probale desetine kozmetičkih proizvoda ali se i dalje svakog jutra susrećete sa problemom masne kože. Da biste se konačno oslobodili viška masnoće na T zoni lica sledite naše savete za svakodnevnu negu i make up.

Kako znamo da nam je koža masna?

Koža koja sija a kada pređete prstom ili maramicom preko nje ostavlja masan trag, pa upravo to masna je. Zašto? Zato što proizvodi vise sebuma nego što je potrebno za njenu prirodnu zaštitu.

Masna koža često ide u paketu sa masnom kosom.

Razlozi za pojavu masne kože su raznoliki: genetika, hormonalni disbalans, stres, zagađenje, nepravilna nega, loše higijenske navike, klima , pogrešan izbor kozmetičkih preparata, ishrana… Masnu kožu karakteriše prekomerna proizvodnja sebuma, masne voskaste materije koja je produkt lojnih žlezda.

Sebum ima svoju biološku funkciju, neophodan je i koristan u normalnim količinama. Kada se prirodni balans proizvodnje sebuma poremeti onda smo u problemu. Koža je uljasta i sjajna pogotovu na području tzv T-zone (čelo, nos, brada). Masna koža je odličan teren da vam se na licu jave razne vrste problema. Ne očajavajte, masna koža nije nerešiv problem. Evo šta bi trebalo da preduzmemo:

Temeljno čistite kožu lica

Na masnoj koži lica se mnogo lakše javljaju bubuljice, mitiseri i slične anomalije. Da bi vam koža opet bila zdrava najvažnije je da regulišete proizvodnju sebuma. Prva navika koju treba da usvojite je svakodnevno temeljno čišćenje lica, ali i neke druge životne navike ne smete zaobići ako želite savršenu kožu.

Masnu kožu lica je neophodno čistiti bar dva puta dnevno, ujutru i uveče blagim higijenskim preparatima, najbolje micelarnim vodom ili medicinskim proizvodima bez alkohola i sapuna koji pojačavaju proizvodnju sebuma. Micelarna voda ne masti kožu i ne peče, a temeljno uklanja šminku i sve nečistoće zahvaljujući micelama, petrolejskim česticama potopljenim u vodi. Na ovaj način koža je temeljno očišćena bez apliciranja hemijskih preparata. Za razliku od mleka za čišćenje lica i skidanje šminke, micelarna voda ne ostavlja masan film na koži i ne zapušava pore.

Takođe postoje i specijalni losioni za masnu kožu. Izbegavajte proizvode koji sadrže puno deterdženata, koji su agresivni i suprotno našoj zabludi provociraju stvaranje sebuma. Ovo stoga što agresivni proizvodi toliko isuše kožu da ona dobija signal da treba da proizvede nove količine prirodne zaštite i tako u krug. Osim micelarne vode dobri su i penušavi gelovi ili neki sličan proizvod koji u sebi ne sadrži sapune.

Bacite iz svog kupatila proizvode koji sadrže alkohol. Sapun nikako ne čini dobra masnoj koži. On isušuje kožu koja onda proizvodi još više sebuma da bi se zaštitila.

Da li i koji piling prija masnoj koži?

Masna koža se prlja brže. Njena tekstura je sklona da privlači sve iz okoline, prašina, smog, ostaci šminke. Sve se to meša, ispunjava pore koje se zapuše. Na ovaj način nastaju mitiseri i bubuljice. Svi želimo da se oslobodimo bubuljica, one su poslednje što želite na svom licu. Zato je piling neophodan, čak i više nego kod drugih tipova kože.

Međutim, nisu svi proizvodi prilagođeni masnoj koži. Pilinzi koji sadrže oštre čestice grebu kožu i bolje ih je izbegavati. Radije birajte blage pilinge na bazi jogurta ili ovsa na primer. Ponavljamo da preterano čišćenje izaziva kontra efekat. Za masnu kožu piling radite jednom nedeljno. Osim toga maska od zelene gline se primenjuje dva puta mesečno. Glina apsorbuje višak sebuma i reguliše njegovu proizvodnju. Ovaj mineral dubinski čisti epiderm i ozdravljuje kožu. Tretman zelenom glinom je nezamenljiv za savršen ten.

Treba li hidrirati masnu kožu?

Hidratacija je nezamenljiva

Masna koža više od bilo kog drugog tipa ima potrebu za hidratacijom.Međutim, trebalo bi da izaberete hidrirajuće sredstvo ultra lake teksture. Neka to bude, na primer, matirajuća krema koja upija višak sebuma zahvaljujući praškastim upijačima koje sadrži. Ona balansira kožu na duže staze pomoću bakra i cinka koji su joj glavni sastojci. Sa ovim mat kremama izbećićete masan sjaj lica.Vodite računa da vaša krema ne sadrži telesne masti da ne biste pogoršali problem.

Inače proizvodi bogati cinkom se toplo preporučuju. Zink je glavni sastojak preparata namenjenih masnoj koži. On ima tu moć da ograniči seboreju. Cvetne vodice i neka biljna ulja imaju takođe blagotvoran efekat na masnu kožu.Cvetna vodica lavande , na primer čisti kožu. Ulje lešnika skuplja pore na koži. Takođe možete koristiti ulje jojobe jer ono nije masno. Ono vam može biti dobro sredstvo za skidanje šminke jer ne masti kožu.

Izbor preparata za masnu kožu

Kad ste već u problemu morate pažljivo birati preparate za negu kao i dekorativnu kozmetiku. Etikete na proizvodu će vam biti od velike pomoći. Dajte sebi vremena da ih pažljivo pročitate. Izabrani proizvod bi trebalo da ima naglašeno da je “za masnu kožu”, da “reguliše proizvodnju sebuma” i najzad da mu je “pH 5,5”. Ako na deklaraciji vidite da proizvod sadrži etanol ili sapun, to jednostavno nije proizvod za vas. Takav proizvod će vam na kratko dati osećaj svežine koji se zatim pretvara u pravi atak na kožu. Rezultat? Koža prekomerno reaguje proizvodnjom još veće količine sebuma!

Za hidrataciju postoje gelovi bez ulja namenjeni ovom tipu kože. Oni su napravljeni na bazi prirodnih sastojaka kao što su aloja ili paradajz. Serumi bez ulja na bazi vode, koji sadrže vitamine i mineralei i regulišu količinu vode u vašoj koži ograničavajući prekomeran gubitak tečnosti.

Potrudite se da istražite šta je u ponudi. Generalni savet je da potražite preparate koji sadrže aloju i C vitamin.

Kad je reč o dekorativnoj kozmetici, postoje preparati sa mat efektom. Oni u sebi sadrže praškaste čestice koje upijaju višak masnoće i sprečavaju da vam lice postane sjajno. Ipak, ne preterujte sa puderom na T- zoni ( ćelo, nos, brada ). Ako treba da birate između besprekorne šminke i zdrave kože uvek izaberite ovo drugo. Uvek sa sbom u torbi imajte upijajuće tufere kojima ćete na brzinu pokupiti višak masnoće a da se ne lišite celokupne šminke. Prosto utapkajte lice, dosta će popraviti stanje pre no što se dokopate svog toaletnog stola.

Domaća maska za masnu kožu

Sve više nas se okreće domaćim receptima u svakodnevnoj nezi. Dobro je što je tako jer je prirodno uvek najbolje. Ako ste u potrazi za maskom koja bi bila dobra za masnu kožu evo recepata:

Da biste očistili pore i sprečili pojavu mitisera umutite belanac sa kašičicom limunovog soka dok ne dobijete penu. Nanesite na očišćeno lice i pustite da deluje 10 do 20 minuta zatim isperite mlakom vodom. Belance je inače poznato sredstvo za zatezanje kože i brisanje bora.

Pomešajte meso jednog paradajza sa jednim barenim krompirom. Nanesite na lice i ostavite da deluje 10 minuta. Isperite mlakom vodom. Kao i limunov sok, i paradajz je kiseo i odlično uklanja masnoću koja se nakupila u porama stoga je idealan za dubinsko čišćenje masne kože.

Masna koža i ishrana

Ne postoji čarobna dijeta protiv masne kože. Ipak, često čujemo da je ishrana veoma važna za zdravu i lepu kožu i da neke namirnice prouzrokuju masnu kožu. Zaista , ishrana može i treba da bude naš saveznik br. 1 u borbi za blistavu kožu. Da bi koža ponovo zablistala potrebne su joj hranljive materije koje se zapravo nalaze u namirnicama svima nama dostupnim.

Samo treba da obratimo pažnju da ishrana bude izbalansirana. Najvažniji za regulisanje proizvodnje sebuma je vitamin B6, zatim vitamin A koji je nezamenljiv u procesu regeneracije kože. Beta karoten koji je neophodan za sintetisanje vitamina A u organizmu. Ne zaboravite da u svoje obroke uvrstite omega-3 masne kiseline i vitamin E. Ovi nutritijenti imaju antioksidativna svojstva i štite kožu od štetnih uticaja slobodnih radikala.

Namirnice koje se bore protiv masne kože

Pre svega, usvojite zdrave životne navike koje između ostalog podrazumevaju izbalansiranu ishranu. Neka hrana bogata vitaminima i mineralima bude vaša privilegija. Tako će vaša koža biti zdrava a ten svež i blistav. Pre svega jedite puno svežeg voća i povrća, žitarice, belo meso i ribu. Ove namirnice će vas snabdeti neophodnim vitaminima. Riba, živinsko meso, soja i žitarice obezbeđuju dovoljan unos vitamina B. Mlečne proizvode treba konzumirati u malim količinama. Zeleno i narandžasto povrće kao što su kupus, potočarka, šargarepa i paradajz su izvori vitamina A i beta karotena. Spanać, orah, masna riba puni su omega -3 masnih kiselina i trebalo bi da se nađu na vašem stolu više puta nedeljno.

Izbegavajte masno i slatko

Da biste izbegli prekomerno lučenje sebuma i povratili blistav ten, savetujemo vam da neke namirnice izbacite iz upotrebe ili da bar njihovu konzumaciju dosta proredite. Izbegavajte industrijske proizvode bogate mastima kao što su gotova jela, pice, hamburgeri… oni nisu prijatelji vaše kože. Zamenite ih svežim obrocima pripremljenim kod kuće koji su bolji za kožu i zdravlje celog organizma. Pored masne, pržene hrane, na crnoj listi su i slatkiši, gazirana pića, alkohol. Generalno, izbegavajte namirnice koje sadrže visok procenat glukoze. Da ne bude zabune, ne treba da idete na strogu dijetu. Dovoljno je da napravite strategiju zdravog načina ishrane.

Od jednog kolača tu i tamo vaša koža neće postati masna.

Pijte više vode

Uzalud sad negodujete i tvrdite da pijete dovoljno tečnosti. Pre svega, sok i koka-kola nisu voda. Dnevno popijemo tek čašu-dve vode kada osetimo žeđ. U najboljem slučaju to je nekih 5-7,5 dl vode. Ako želite lepu kožu potrebno vam je najmanje 1,5l vode dnevno, dakle duplo više. Njabolja je navika da se voda ispija čitavog dana u malim gutljajima svakih petnaestak minuta. Ako ste u kancelariji uvek imajte vodu na stolu. U vreme koje provodite napolju imajte flašicu sa sobom. Dodajte vodi malo isceđenog limuna ako volite sebe. Najzad. pustite kožu da diše, dozvolite sebi vikend bez šminke, častite se boravkom na svežem vazduhu, obezbedite dovoljno sna, izbegavajte stres i ne pušite. Zdrav život veći izgledi za zdravu kožu.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.